722 EĞİTİMLERİ
Temel Maji
Manyetik Maji
Pozitif Enerji
Maji Nedir?
Maji Artık Bilimdir
Eğitim Hakkında Bilgiler
Ücret Sorgulama
Eğitime Katılın!
SİTEYE ÜYE OLUN
ÜYE GİRİŞİ


PAGAN YILBAŞI BAYRAMLARI

SEVGİLİLER GÜNÜ (LUPERCALIA - KURTLAR BAYRAMI)

Araştırma ve yazı:

Valentine’s Day adlı Sevgililer Günü aslında seks yüklü eski bir pagan bayramdı. Sonradan Nevruz, Paskalya, Noel gibi Hıristiyanlaştırıldı.

Anlatmaya başından başlayayım…

Roma önceden pagandı. Onların tanrıları çokluk Anadolu ve Yakın Doğu uygarlıkları tanrılarıydılar. Bu tanrıların güç ve mitlerinin içerikleri (yani evren hakkında verdikleri mesaj) sağlamdı. Dolaylı olarak da olsa evren ve yaratılış hakkında gerçek bilgiler vermekteydiler. Örneğin içinde yaşadığımız dönemden önce yaşanan; farklı bir tanrı, farklı doğrularla yönetilen bir dönemden -Altın Çağ’dan- söz ediliyordu. (Detaylı bilgi için SATURNALIA ve YULE adlı yazımı okuyabilirsiniz.) Bu dönemde kurt kuzu ile dosttu, yiyecekler yerden ve ağaçlardan kendi kendine bitiyordu. İnsanlar savaş nedir bilmiyorlardı. Bu dönemin yaratıcısı Satürn ve eşi evrenin yöneticisiydiler.

Sonra devrildiler… Jupiter yönetimi ele geçirdi ve savaşlar ile kahramanların ve acının dönemi başladı. Zaman içinde bu tanrılar Yunanlılar tarafından benimsendiler ve içerikleri değiştirildi. Kan dökücü, yıkıcı ve baskıcı erkek liderliğine inan bir yapı yaratıldı.

Söz konusu öncel Roma tanrılardan biri de Faunus idi. Keçi bacaklı bir erkekti ve seks düşkünüydü. Keçi, kutsal hayvanıydı. Keçilerin ne denli cinselliğe düşkün olduğunu kırsal orijinli kimseler bilirler. Faunus’un adının anlamı the kindly one, yani “nazik olan”dı. Doğurganlığı, tarımı, arıcılığı, balıkçılığı, meyve ve çiçek bahçelerini, koruları, vahşi hayvanları, müziği, dansı, çiftçiliği yönetidi; doğanın bağrında (kırlarda) seks yapmaya özendirirdi. Kimi yazarlar (örneğin Halikarnas Balıkçısı) Faunus’un ve ondan türetilen Yunan satirlerinin, Anadolu’da yaşayan erkeklerin cinsel gücünü gören batılılar tarafından yaratıldığını söylerler.

Faunus’un bir adı da Lupercus idi ve Lupercalia adlı 15 Şubat’ta kutlanan bir bayramı vardı.

Wikipedia.org, (On-line Encyclopedia), Lupercus
Roma mitolojisinde Faunus’a verilen bir diğer isim. (...) 15 Şubat’taki Lupercalia adlı yıllık festivalinde rahipleri olan Luperci’ler keçi derisine bürünürlerdi.

Bu festival de bir seks ve eğlence şöleniydi. Rahiplerin (Lupercilerin) gülmesi kuraldı. Şölen sırasında aslan ve keçi postuna sarılan çıplak rahipler keçi derilerinden yapılan kamçılarla önlerine çıkanı kırbaçlarlardı. Kırbaç darbelerinin cinsel gücü ve doğurganlığı arttırdığına inanıldığı için pek çok kişi onlardan kaçmaz, bilakis, kamçılanma fırsatı arardı.

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat - Lupercus
Her yıl 15 Şubat'ta kutlanan Lupercalia bayramı bir bahar ve bereket şenliğidir. Çıplak Lupercus rahipleri alay halinde Platinus tepesini dolaşırlar ve kurban ettikleri bir keçinin derisiyle yapılmış kamçılarla yolda rastladıkları kadınları döverlerdi. Böylece kadınların doğurgan olacağına inanılırdı.

Kamçılanmanın arınma yaratacağına da inanılırdı. Şubat ayının İngilizce söylenişi olan February, (Fransızca Février, İtalyanca Febbraio, Almanca Februar, İspanyolca Febrero vb.) Latince "arınmak" anlamına gelen ve Lupercalia kamçılanma olayına dayalı februare sözcüğünden kaynaklanmaktadır.


nywolf.org
Wolf Conservation Center - Wolves are worth saving
Kurt; tıpkı Türklerde olduğu gibi, Roma’da da kutsaldı; çünkü Roma kurucusu olan Romulus ve Romus bir kurt tarafından beslenmişlerdi. Lupercus’un kutsal mekanı ise söz konusu dişi kurdun ikizleri sütü ile beslediği mağaraydı. Bu yüzden onun için sadece keçiler değil, kurtlar ve kurtların soy kardeşleri köpekler de kutsaldı.

Lupercilere Brothers of the wolf, yani “Kurdun kardeşleri” denirdi.

Sonra Roma, Hıristiyanların eline geçti.

İS 495’de papa Gelasius Lupercalia’yı yasakladı. Bayram artık st. Valentine’in kutsanma günüydü.

St. Valentin ise aşıkları evlendirdiği için “aşkı kutsayan, ama zalim imparator Claudius tarafından hapsedilen ve kafası kesilen kutsal adam” olarak tanıtılmıştır. Oysa Valentin’in yaptığı sadece tek eşliliği paganist Roma’da yaymaya çalışmaktır… çünkü Hıristiyanlıkta bir kez evlenen bir daha boşanamaz.

Hıristiyanlık cinsel açıdan gelmiş geçmiş en baskıcı dindir. Rahiplerine cinsellik bütünü ile yasaktır.

Ancak insanların aşk ve cinselliğe doğal yakınlıkları bastırılamamıştır. Zaman içinde st Valentine’s Day tek eşli evlilik günü olmaktan çıkartılmış; her yaştan, evli ya da bekar aşıkların günü olmaya evrilmiştir.

Umarım kısa sürede kurtlar da (en azından köpekler de) bu güzel günde öncel yerlerini alırlar.ANA SAYFA    |    Sorular    |    Astroloji    |    Kuantum    |    Ezoterizm    |    Filmlerimiz    |    İletişim

Dizayn: JANUS722.com    |    © 2015 -