722 Sistemi Majikal Eğitim
Pozitif Enerji Eğitimi
Astroloji Eğitimi
DANIŞMANLIK
SİTEYE ÜYE OLUN
Güncellemeleri hemen haber alın,
üyelere özel sayfalara girin.
ÜYE GİRİŞİ

BU SAYFAYI PAYLAŞIN! >>

Majikal Eğitim Alın | Eğitimin Programını İnceleyin

JANUS'A SORUNUZU İLETİN!

FAL, TAROT, KEHANET

SORULAR ANA SAYFA | TÜM FAL, TAROT, KEHANET SORULARI

Maji | Pozitif/Negatif Enerji | Kuantum ve Bilim | Ezoterizm | Ruhsal Sorunlar | Reenkarnasyon/Ölüm Ötesi/Rüyalar | Astroloji | Fal/Tarot
Müslümanlık | Farklı İnançlar | Yaşam ve İlişkiler | Özel İlişkiler | Janus

SON EKLENEN SORU        |        TÜM SORULAR        |        JANUS'A SORUNUZU İLETİN!        |        ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Fal ve falcılar hakkında farklı teorileri öğrenmek adına Fal ve Falcılar adlı yazıya başvurabilirsiniz.

17 Ağustos 2020
Tarot kartlarındaki elementler (Fal kartı yapmak)

(...) sitedeki yazilari girip okuyorum anlayabilecek sakinlikte oldukça, anlamami sagladiginiz her sey için tesekkürler. Tarot ile ilgili size sormak istedigim bir konu var, sizden ve bilgisine güvendigim birinden kaynaginin temiz olmamasi sebebiyle güvenilir olmadigi ve dolayli olarak da olsa insana zarar vereceginden bilgi almakta kullanilmamasi gerektigiyle ilgili seyler duydum. Simdi buraya kadar tamam, zaten tarota bir hayranligim ya da bilgi kaynagi olarak gördügüm yok. Hatta galiba - bildigim kadariyla-cevaplar insanin o anki bilincini yansittigi için soru sordukça cevap degisiyor sanki ya da kafam daha da karisiyor. Mesela ben olumsuz bir ruh halindeyken soru sordugumda kartlar da düsündügüm gibi çikiyorsa aslinda bu olumsuzlugu yaratmam için "bak iste böyle düsünmekte hakliymissin" der gibi bunu onaylatiyor sanki, bunun bana ne faydasi var diye düsünüyorum, bana kendi zihin yapimi gösterip altini çiziyor sadece. Sormak istedigim su; tarotun içindeki bazi anahtar noktalar, mesela dört element ve bunlarin sahip oldugu nitelikler. Bunlar o kadar her konuya oturuyor ki, belki tarotun daha kolay kabul görmesi ve yerlesmesi için bilinçli yapilmis bir sey bilmiyorum. Hangi konuya elementler ve sahip olduklari nitelikler açisindan baksam, daha kolay anliyorum ve bir seyleri nasil dengeleyecegim konusunda basitçe yol gösteriyor bana. Bu elementler vs. tarotun bir parçasi midir yoksa içine bilinçli bir sekilde yerlestirilmis midir? Bunun gibi tarota dahil olsa da aslinda dogru bir bilgi olarak içinden alinabilecek baska seyler var midir? Yoksa bunun yerine ne koyabiliriz yani sizin bildiginiz anahtar diyebileceginiz kavramlar var midir? Size ve arkadaslariniza simdiden tesekkürler, sevgiyle kalin.

YANIT

Güzel bir soru… Daha doğrusu yanıt vermeyi istediğim, bu yüzden gelmesini beklediğim bir soru. Sorunuzu kapsamlı olarak yanıtlamaya geçmeden cümleleriniz üzerinde konuşalım.

“kaynaginin temiz olmamasi sebebiyle güvenilir olmadigi”
Çok doğru. Tarot kartları -e-kitap olarak yayınlayıp yayınlamamaya hala karar veremediğimiz- kitabımda anlattığım gibi 1400lü yıllarda yaratılmış (bu konuda somut veriler var) oyun kartlarıdır. Kartlarda ezoterik bilgelik bulan Kabalistlerdir. Bu iddiaları sonrasında kartları değiştirmişler, desteye Minor Arcana’yı eklemişler, dahası, Minor Arcana’yı diledikleri gibi resimlemişler, üstüne üstlük Major kartların “anlamı” hakkında kitaplar yazmışlardır. Yani Tarot kartları Kabalist düşünceyi yaymaktan başka işe yaramaz.

“ve dolayli olarak da olsa insana zarar vereceginden bilgi almakta kullanilmamasi gerektigiyle ilgili seyler duydum.”
Kart yorumları Kabalist olduğu için geleceği bu görüş bazında anlamlandırmış (yorumlamış), farklı bir söyleyişle hayata o felsefe aspektinden bakmış olursunuz. İsteyen bu aspektten bakar… ancak karar vermeden önce yanıtlarımdaki Kabalist düşüncenin odağı Yahveh’in kendi hakkında Tevrat’ta söylediği sözler incelenmelidir. Yahveh; öfke dolu, insanları hiç sevmeyen, onları “adam etmek” amacı ile sürekli acılar yolladığını deklare eden, kıskanç ve savaşçı olduğunu açıkça belirten bir güçtür.

Asıl soru: Bir Yahveh var mıdır? Olmayabilir! Çünkü Tevrat, Kuran gibi vahiy ile yazılmamıştır. Onu sizin-benim gibi insanlar kaleme almışlardır. Bu yüzden Tarot; öfke dolu, insanları hiç sevmeyen, onların “adam olmak” amacı ile sürekli acı çekmelerini isteyen, kıskanç ve savaşçı olduğunu açıkça belirten insanlar tarafından yazılan bir kitabın fal yöntemidir.

“bildigim kadariyla-cevaplar insanin o anki bilincini yansittigi için soru sordukça cevap degisiyor “
Yine doğru... Ancak bu gerçek -tabidir ki eğer kehanet yeteneğiniz varsa- her fal aracı için geçerlidir. Bilinç her şeydir. Kader olarak adlandırılabilecek şekilde uzay-zamanı bükebilmektedir. Bu işi iradi yapan kişiler (örneğin majisyenler, falcılar) geleceği görmek adına yola çıktıklarında, gerekli film karesine atlayacaklarına, inançlarına göre uzay-zamanı bükerek geleceği biçimlendirebilmektedirler. (Bu konuda bilgi edinmek adına FAL ve FALCILAR adlı yazımı okuyabilirsiniz.)

“ben olumsuz bir ruh halindeyken soru sordugumda kartlar da düsündügüm gibi çikiyorsa aslinda bu olumsuzlugu yaratmam için "bak iste böyle düsünmekte hakliymissin" der gibi bunu onaylatiyor sanki, bunun bana ne faydasi var diye düşünüyorum”
Evet, böyle bir risk de var.

Tüm bu sakıncalar nedeni ile -dar gelirli olduğum ve fal aracılığı ile gelirimi ciddi oranda arttırma şansım bulunduğu halde- Göz okuma, Tarot falı bakma ve astrolojik harita çıkartma işlerine nokta koydum. Haritayı gerekli görürsem (ücretsiz) çıkartıyorum. (Şimdiden söyleyeyim: Parasal açıdan büyük bir zorluğa düşersem harita çıkartmaya ve göz okumaya sıcak bakabilirim. Umarım böyle bir gün hiç gelmez.)

“tarotun içindeki bazi anahtar noktalar, mesela dört element ve bunlarin sahip oldugu nitelikler. Bunlar o kadar her konuya oturuyor ki, belki tarotun daha kolay kabul görmesi ve yerlesmesi için bilinçli yapilmis bir sey bilmiyorum.”
Haklısınız. Dört element dünyanın (evrenin değil, dünyanın) yapısını yansıtır. (Bu konu bizim majikal eğitimde anlatılmaktadır.)
- Akıl ve belayı yöneten Hava üsttedir. Mavidir. Yahveh üstte olduğunu ve akıl tanrısı sayılması gerektiğini söyler. Mavi, hüzün veren renktir. (Örneğin, Blues müziği.)
- Maddesel kazanç (besinler topraktan çıkar) ve sarsılmazlığı gösteren Toprak ortadadır.
- Mutluluk ve duyguları yöneten Su ortadadır.
Su renksizdir, doğa yeşildir. Yeşil, mutluluk rengidir. (Müslümanlıkta tek kutsal renktir. Cennet betimlemelerinde cennetlik kulların yeşil giysiler giyecekleri ve yeşil döşeklerde oturacakları yazılıdır. Kehf 31, Dehr 21.) Nehirler ve deniz ile toprak, dünyanın yaşadığımız bölümüdür. Anaerkil ezoterizmde Toprak, Baba Tanrıdır (ilk Çağ mitolojisinde örneğin Tammuz, Dumuzi vb.). Baba Tanrılar tarım tanrılarıdır. Örneğin günümüzde şeytan ilan edilen Dagon, hiçbir yıkıcı miti olmayan, eşli (eşi Astare) bir mısır tanrısıdır. :) Altı da balık olarak betimlenir. Bu da tahıllar kadar balıkların da yenmesinin gerekliliğini vurgulamak içindir.
- İçgüdüleri yöneten Ateş en alttadır. Magma da en alttadır. Rengi kırmızıdır. Kırmızı, duyguları tetikleyen bir renktir. Şeytan, pop kültürde böyle betimlenir.

Ancak elementeler, Tarot kartlarına SONRADAN, Doğu kaynaklı (Kabalizmle hiçbir ilgisi olmayan) bir fal ekolunun eklenmesi ile Tarot’ta yer almışlardır. Yani elementlerin kaynağı Kabala değil, doğu ekolleridir. “Doğu kaynaklı” sözümün öznesi Memluklardır. Memluklar Türktür, Müslümandır.

Konuyu açalım: Elementler bir Kabalist majisyen tarafından desteye SONRADAN sokulmuştur ve kaynakları Memluk uygarlığına ait bir FAL DESTESİDİR. Yani Tarot’ta gerçekten fal destesi olan sadece Memluklara ait olan bir destedir. Bu destenin tek örneği -çok acıdır ki bir yabancı araştırmacı tarafından- Topkapı Müzesinde bulunmuş, dünyaya tanıtılmıştır.

[Acaba milletçe batı hayranlığını ne zaman bırakıp, kenara itilmiş güzelliklerimizi fark edecek, değerli şeylere sahip olduğumuzu göreceğiz? Kendi değerlerimize bu kadar yabancılık, acı değilse nedir?

Ben Batı kötüdür demiyorum. Birçoğumuzun sandığı şey HİÇ DEĞİLDİR diyorum. Batının bir sürü ciddi hataları, tehlikeli görüşleri vardır; bunlardan bir tanesi de özünde/kökeninde Tevrat doktrinlerinin, yani Yahudiliğin bulunmasıdır.

Konu dışı olsa da, önemli bir diğer nokta şudur ki, bu -bir anlamda bizim için bilgilendirici, hayırlı- keşfi yapan araştırmacı bir İsraillidir! Her inançtan, ülkeden kişiler bir diğerine dost olabilirler, hayırlı işler yapabilirler. İnançlar ve/veya sistemler eleştirilirken insanlar bu ortamdan uzak tutulmalıdır.

Yahudiler hakkındaki görüşlerimizi öğrenmek adına ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR - Yahudiler Hakkında adlı açıklamamızı okuyabilirsiniz.

Ülkemizdeki Kabalist majisyenler hakkındaki görüşlerimizi öğrenmek adına ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR - Kabalist majisyenler Hakkında adlı açıklamamızı okuyabilirsiniz.]

Memluk destesi ve önemi hakkında bilgi edinmek adına Mamluk Deck: The Granddaddy of European Playing Cards adlı yazı okunabilir. Vakti olmayanlara bir alıntı yapayım: “Leo Mayer, 1931'de İstanbul, Topkapı Müzesi'nde bir ortaçağ oyun kağıdı destesinin neredeyse tümünü keşfetti ve dünyaya Avrupa oyun kartlarının İslam dünyasından geldiğine dair sağlam bir kanıt verdi.”1

Çok, ama çok güzel bir destedir bu… Kartların üzerinde yazılanlar ise gerçekten -bence- tek kelime ile “ENFES” sözcüğü ile ifade edilebilir. Sözlerde gizem vardır, gerçek vardır, fal vardır, şen içerik vardır… Ama İslam’da resim yasak olduğu için kartlar resimsizdirler. 2 Bu desteyi Tarot’a ekleyen Kabalistler onları canlarının istediği gibi resimlemişlerdir.

“Bunun gibi tarota dahil olsa da aslinda dogru bir bilgi olarak içinden alinabilecek baska seyler var midir? Yoksa bunun yerine ne koyabiliriz yani sizin bildiginiz anahtar diyebileceginiz kavramlar var midir?”
Sorunuz nasıl söylemek istediklerimi söylememe neden oldu ise, söylemek istediklerimin en önemli bölümüne geldi sıra…

Boş verin Tarot kartlarına… Kendi destenizi kendiniz yapın.

Minor Arcana (yani Latince isim kakalasalar da aslında Memluk destesi olan bölüm), rakamların gizemi (evrensel anlamı) ve elementler üzerine kuruludur. Ama bu yanıtta söz konusu yapılandırmayı aktaramam zordur; çünkü yanıtları zamansızlık yüzünden seri biçimde vermekteyim. Bu konuda talep (e-mail) gelirse bir yazı dizisi ile anlatabilirim. Şu anda işi zora koşmayalım, basitleştirelim. Hem neydi? Yaşamın şifresi basitti değil mi? ;-)

Çok güzel müşahede ettiğiniz gibi elementler önemlidir. O zaman şimdilik sadece elementleri kullanalım.

Kolay yıpranmayacak dört kart hazırlayın. Bunların her biri bir elementi temsil edecek… Her bir elemente GÖNLÜNÜZCE bir resim atayın. Kartlarınızı hazırlayın.

Elementlerin anlamlarını BASİTÇE şöyle özetleyin:

Hava: İşler -sorunun içeriğine göre- ters gidecek ya da gitmiş.
Toprak: Pratik ya da madde ile ilgili olumlu gelişmeler olacak ya da olmuş.
Su: Aşk, güzellik ve mutluluk veren her şey ya da duygularla ilgili olumlu gelişmeler olacak ya da olmuş.
Ateş: Hımmm… Heyecan ve coşma kapıda… dikkatli olunmazsa tehlike de… ;-)

Hepsi bu kadar!

İşi zorlaştırıp geçmiş, yakın geçmiş, uzak geçmiş, yakın gelecek, uzak gelecek gibi şeylere bağlanmayın. Açık, net ve saf olun. En başından tek bir soru ve bu soruya EN FAZLA İKİ alt soru soracağınızı “niyet edin” (beyninizde böyle bir kalıp/alan yaratın).

Kartları karıştırın, sorunuzu sorun ve birini açın. Gelen yanıt göre alt sorularınızı aynı şekilde sorun.

Başka bir desteye ya da aracıya ihtiyacınız yok.

Falınız kısa olsun, iki günde birden fazla fal açmayın. İşi ne kadar uzatırsanız, kontağın o kadar zayıflayacağını unutmayan.

Fal, bir eğlence, ya da can sıkıntısı giderme aracı değil, (özellikle açanın kehanet yeteneği varsa) riskli bir şeydir; yukarıda söz ettiğim gibi, uzay-zamanı bükmek anlamındadır. Daha açık olayım mı? Soru sorduğunuzu sansanız da, aslında basbayağı kendinize maji yapıyor olabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar bu konu ile az iletişim kurun.

Bizden size teşekkürler… Benden de görüşlerimi merak ettiğiniz için özel teşekkürler…DİP NOTLAR

“In 1931, Leo Mayer discovered a nearly complete deck of medieval playing cards in the Topkapi Museum of Istanbul, giving the world solid proof that European playing cards originated in the Islamic world.”

Bazı kesimlerce pek de tanınmadan lanetlenen Osmanlı padişahlarının yağlı boya tablolarını çizdirdiklerini, alkol kullandıklarını, Osmanlı’da alkol satışının yasak olmadığını, Amerika’da ise 1920’de içki satışının 14 yıl boyunca yasaklandığını söylemeden duramayacağım.

ANA SAYFA    |    Sorular    |    Astroloji    |    Kuantum    |    Ezoterizm    |    Filmlerimiz    |    İletişim

Dizayn: JANUS722.com    |    © 2015 -