JANUS'un
ASTROLOJİ KİTABI

230 sayfa - 12TL.

İNCELEYİN!

SİTEYE ÜYE OLUN
Güncellemeleri hemen haber alın,
üyelere özel sayfalara girin.
ÜYE GİRİŞİ

BU YAZIYI PAYLAŞIN! >>


ASTEROİD EROS

Eros Burcunuzu Bulun!    |    Eros Yorumları

EROS OĞLAK BURCUNDA

Kesin sonuçları almak adına Eros yorumlarının kişinin öz burcunun yansıttığı karakter (daha iyisi, tüm haritası) ile sentezlenmesi gereklidir.

  • Bu sayfa, standart astrolojik bilgilerden özgür bir anlayışla hazırlanmıştır.
  • Bu sayfa söz konusu yaklaşımla hazırlanmış olsa da, ana hedefi bilgilendirmek değil, gerçekleri abartılı ve esprili bir dille harmanlayarak okuru eğlendirmektir.
  • Bu sayfada söz edilen kimlik yorumu öz burç yorumu değil, Eros adlı asteroidin burçlardaki konumunun yorumudur. Öz burç yorumu olsa bile insanları on iki kalıba sokmak akıl dışıdır. Ne kadar parmak izi varsa, o kadar kişilik vardır.
  • Yorumlar; kişilerin kendilerinin DEĞİL, partnerlerinin konumlarını okumaları için (kişisel bilgilendirme değil, partnerlerin farklı yapılarını göstererek okuru eğlendirme amacıyla) yazılmıştır. Bu nedenle sadece partnerlerin konumlarının okunması altı önemli çizilerek önerilmektedir.
Lütfen yorumları bu kriterleri dikkate alarak okuyun.

Asteroidler Nedir?    |    Tanrı Eros Kimdir?    |    Astrolojide Eros    |    Partnerler ve Eros

Yazı:

Eros>Oğlak -bence- biraz karışık ve ne olduğu kolay anlaşılamayan bir burçtur. Kanımca sekse ve özellikle de aşk ilişkilerine fazla uygun bir konum değildir. Tabii ki eğer bir mürebbiyenin ya da işine aşık bir CEO’nun haritasında ise ana kimliğe uygun olduğu söylenebilir!

Oğlak’ın yöneticisi Satürn statü, kural, iş, otorite planetidir. “Element”i, Toprak’tır; bu da maddeye düşkünlük verir. Ancak “Kalite”si Öncü’dür. Bu son durum önceki birbirine uygun iki yapı ile çelişiktir. Bu yüzden bu kişiler baskıcı ve tutucu mudurlar; yoksa ilerici ve atak mıdırlar? Karar vermem her zaman güç olmuştur.

Bu nedenle bu kişileri libidolarının yüksek, ama “basbayağı sevişmek” yerine farklı odaklara hizalanmış oldukları söylenebilir. Sözünü ettiğim odaklar ise pek de sıcak olmayabilirler… ama miskin ve atıl da sayılamayacakları bilinmelidir.

KADIN EROS-OĞLAK

Zor bir kadındır. Erkeklerin kolay kullanamayacağı demeyelim de… yönetmeyeceği sözcüğünü kullanalım… Dik başlı bir yanı vardır ilişkilerde. Dikkatlidir. İstekleri önemlidir onun için. Hedefleri vardır. Bu hedeflere paralel olmayan işlere ilgi duymaz. Kolayca “yatağa atılacak kadın” değildir. One night stand hiç mi hiç değildir.

Dış kimliği, ya da dış seks maskesi, biraz cool olduğu için erkeklere fazla ümit vermez, bu yüzden sık sık seçilmeyebilir; en azından bir çok erkeğin “teklif edilecek kadınlar” listesinde alt sıralarda olabilir… ancak tabidir ki bu “bir çok erkek” aslında bu işlerin “cahili” erkeklerdir! Yaşamı tanıyan, ya da önceden Eros>Oğlak konumunda bir kadınla beraberlik kurduğu için onu tanıyan erkekler bu kadını listenin ilk sırlarına çoktan yerleştirmişlerdir.

Hayır; bu erkekler “zoru seven” erkekler de değildirler; onlar sadece bu kadının ne kadar tutkulu olabileceğini ya sezmiş, ya da denemişlerdir. Yönetici ve kural koyucu bir yanı vardır, kabul; ama diğer yandan seksi doğal bir olay olarak görmekte, her şeyi denemeyi istemekte, hep “ileriler”i özlemektedir.

Ayrıca Toprak ve Öncü olmaları yüzünden -eğer erkek tarafından uyandırılabilirlerse- son derece ateşli ve son derece dişi bir kimlik de sergileyecekleridir. Klasik astroloji ne derse desin, ben doğaya bakarım: Toprak dişidir. Bu dişi toprak Öncülükle ateşlenmiştir; yegane sorun onu Satürn’ün baskısından kurtarmakla ilgilidir.

“Yatak faslı”na geçebildikten sonra bile bir süre onu “açmak” zaman alabilir. Ama bu dönem başarılırsa, kazanımlar muhteşem olacaktır.

“Bu kadar uğraşamam” diyecek erkekler onu daha kolay bir yol ile, ona statü sağlayarak da “avlayabilirler”. Sosyal konum olarak parıltılı bir düzeyde olan erkek, biraz özverili davranırsa, bu kadınla çok iyi anlaşacaktır. Statü ve mallar bu kadını keyiflendirir… ısıtır.

Herhangi bir yöntem ile ısınmış (yani hem bedeni ısınmış, hem de ruhu partnerine ısınmış) bir Eros>Oğlak nasıl bir kadın mıdır? Ona -biraz abartarak tabii ki- “kızgın damdaki kızışmış kedi” benzetmesi uygun görülebilir. Hafiften saldırgan, dişlemeye/tırmalamaya hazır… ama alta alındığında erkek kedinin tırtıllı organını acı ve zevkle kabul edecek bir dişi…

Ben bu farklı kadını plazalarda, yönetici konumda, kalem etekli, gözlüklü, “soğuk kahpe” modele benzetirim. Adamı canından bezdirirler… Erkekleri kendilerinden nefret ettirirler… Ama bu nefret dolu erkeklerin çoğu onların birden ateşlenip soyunmaya başladığını, beyaz ipek bluzu ve dar siyah eteği çıkartıp atınca, alttan jartiyerler ve tanga çıkacağını düşlerler.

Peki yanılmakta mıdırlar?

Hayır, yanılmamaktadırlar!

ERKEK EROS-OĞLAK

“Eros>Oğlak kadını zordur, ama kilitli kutu içinde alevdir” dedik. Ama ne yazık ki Eros>Oğlak erkeği bu kimlikle ilgisizdir. Toprak; sanılanın aksine, erkeğe hiç de uyumlu olmayan bir elementtir. Öncü nitelik erkekte saldırganlığa dönüşmüş olabilir. Satürn ise ataerkil dünyamızda birçok erkeğin içindeki gizli baskıcılığı hortlatmış sayılabilir. Bu yüzden bu erkek hayli hoyrattır.

Erkek cinsi için avlanmak sadece hayatta kalmak için yapılması gerekli bir eylem değildir; o, avlanmayı (öz yapısının ataerkil kültürün koşullandırması ile tepkisel şekilde ihtiyaç duyduğu) bir "öne geçme, üstte olma" aracı olarak görür. Bu gizli yapı Eros>Oğlak erkeğinde kişiliğin ana donesi olarak ortaya çöreklenir. Bu erkek para sever ve ister. Bu erkek pozisyon sever ve ister. Bu erkek için seks, para ve pozisyon yanında daha önemsizdir.

Ben bu erkeği bizim zamanımızda -son derece haksızlık ederek- “hizmetçi romanı” olarak isimlendirdiğimiz; genelde şatolarda yaşanan aşk ve romans romanlardaki ulaşılmaz, yalnız, “müphem”, sert, geçimsiz, uzak, ters şato sahiplerine benzetirim. Kadın katilidirler (hayır, Mavi Sakal gibi kadınların bedenini değil, ruhlarını öldürürler). Acımasızdırlar. Ama romanın yazarı sürekli okura bu karakterin gizli (ve çoğunlukla haklı) bir nedeni olduğunu hissettirir. Sonunda şatoya bir mürebbiye gelir. Bu kadın sıcaklığı, anlayışı, vericiliği ve sabrı ile sözü edilen yalnız ve donuk adamı ateşlemeyi başarır. Adam zaten buz değil, donmuş alevdir.

Bu nedenle bu erkeği elde etmek isteyen kadınların son derece sabırlı, uysal, cefakar, dirençli ve kararlı olmaları gerekir. Ama hayır; Eros>Oğlak kadınını anlatırken önerdiğim gibi “statü ve para” ile bu erkek elde edilmeye çalışılırsa kadın bir “yiyici” ile ortada kalacak olabilir. Bu erkeğin söz edilen yanlarını asla tahrik etmemek gerekir. Ona sahip olmanın yolu biraz ezilmeyi göze almak ve adım adım, yavaş yavaş, sabırla onu ısıtmaya uğraşmaktır.

“Kadınlar piçleri yeğler” sözüne asla inanmadım. Bu sözün nedeni “piç” denilen erkeklerin aslında ya eğlenceli olması ama yanlış anlaşılmaları; ya da kadının negatif bir erkekle senkronize olacak negativitede sayılmasıdır. Ancak şu da gerçektir ki, Eros>Oğlak erkeği tüm geçimsizliğine ve zorluğuna rağmen kadınları çeker! Bu çekimin gerisinde kadınların “düğüm açma” şeklinde yorumlayacağım eğilimi (yeteneği) vardır. Onlar saklı olan her şeyi ilginç, hatta karşı konulmaz bulurlar. Genelde bu erkeğin derinlerindeki öncülüğü hisseder, çekiciliğine kapılır ve onu yaşama döndürmeye karar verirler. “Yaşama döndürmek” olarak niteledikleri şey de tabidir ki bu erkeğin kendi aşklarının tadına varması, hatta “ram olması”dır.

Peki bunu başarırlar mı?

Bence nadiren başarırlar… Bu erkek kadınların başa çıkamayacağı kadar serttir.

Ancak şu da vardır: Bu erkek ile her uğraşma sonundaki başarı o kadar ateşli ve tatmin edicidir ki, bu ikilemin tadını alan kadın ortamı bir yarış gibi görmeye başlayabilir. Fakat söz konusu yarış ve sonundaki ödül kadında bir alışkanlığa dönüşürse, o kendini bir cariye, bir geyşa, ya da bir odalık olarak bulacak olabilir.

Yorumumda yer verdiğim tüm "soğuk" görüşlerime karşın son bir şey eklemem gerek: Eğer her şey yolunda gider ve kadın bu erkeği (bu sorunlu şato sahibini) gerçekten fethedebilirse, o zaman -bir ölçüde otoriter olsa da- temelde dürüst, mert, güvenilir, güçlü ve ateşli bir erkeğe sahip olacağını bilmelidir. (Belki de kadınlar sadece düğüm çözmeye düşükünlükleri yüzünden değil, ayrıca Matruşka bebeğin içinde gizli olan çekici karakteri sezdikleri için onunla uğraşıyorlardır, kim bilir?)ANA SAYFA    |    Sorular    |    Astroloji    |    Kuantum    |    Makaleler    |    Filmlerimiz    |    İletişim

Dizayn: JANUS722.com    |    © 2015 -