JANUS'un
ASTROLOJİ KİTABI

230 sayfa - 12TL.

İNCELEYİN!

SİTEYE ÜYE OLUN
Güncellemeleri hemen haber alın,
üyelere özel sayfalara girin.
ÜYE GİRİŞİ

BU YAZIYI PAYLAŞIN! >>


AY DÜĞÜMLERİ

<< Önceki Bölüm Sonraki Bölüm >>

Kuzey Düğümü YENGEÇ

Yazı:

Önceki Hayattaki Kimliğiniz     |     Bu Hayatta Yapanız Gerekenler     |     Yapmamanız Gerekenler     |     Öneriler     |     Sonuç

Bir diğer zorlu node konumu Yengeç kuzey düğümdür. Aslında zorlayan Yengeç değil, güney düğümünde yer alan zorlu burç Oğlak’tır. “Zorlu” şekilde nitelense de Oğlak kötü ve zararlı bir burç değildir tabii ki; bilakis, kişi kimliğine sağduyu, dakiklik, sorumluluk taşıma yeteneği benzeri bir dolu olumlu nitelik katar. Ancak kuzey düğümü Yengeç olunca, sert ve kuralcı yapısı Yengeç özelliklerini üstlenmek yolunda ciddi bir engel oluşturabilir.

ÖNCEKİ HAYATTAKİ KİMLİĞİNİZ

Söylenmesi zor olanı başta söyleyip, yükü sırtımızdan atalım ve konuşmaya başlayalım:

Önceki yaşamınızda kanun adamıydınız!

Tabiidir ki önceki yaşamınızda kadın da olabilirsiniz, ya da yasalarla ilgili bir göreviniz de olmayabilir; ancak kuralların güdümünde yaşayan, gerek kendine, gerek çevresine baskı uygulayan ve kısıtlayan biriydiniz. Bu huylarınızın nedeni kötü biri olmanız değil, bilakis, iyiliğe ve doğruluğa aşırı bağlı bir kişi sayılmanızdan kaynaklanmaktaydı. Siz ciddi derecede mükemmeliyetçi bir insandınız.

Gurur, onur, şeref gibi kavramlar sizin için diğer insanlara göre çok, çok daha önemli ve değerli idi. Hatta bunları elde etmek sizin için ihtirasa dönüşmüştü. Doğru yerde olmak adına belki de can yakabilir, özgürlükleri kısıtlayabilirdiniz.

Sosyal sistemlerin en büyük koruyucusuydunuz; çünkü bunlara inanmakta, bunlarla yaşamaktaydınız. Böyle bir kimliğiniz olduğu için büyük olasılıkla böyle bir mesleğiniz vardı. Konumunuzu “Sistemler içindeki bir sistem koruyucuydunuz” şeklinde ifade etmek mümkün. Bir çeşit “kendini doğruluğa feda eden kimse” olmanız ve bu konumun size kattığı sosyal onaylamalarda büyük haz duymanız olasıydı.

Söz edilen kişiliğin nedeni baskıcı bir ailede kısıtlanarak büyütülmeniz ve/veya çok sıkı bir eğitim ortamında zorluklarla geçmeniz ve bu ortamın izlerini taşımanız olabilir. Belki bir öksüzler yurdunda büyüdünüz, belki çocukluğunuzda uzun süre bir yakınınıza hastanede bakmak veya yanında kalmak zorunda kaldınız, belki de aşırı derecede soğuk bir aile ortamında üzerinize büyük görevler yüklenerek büyüdünüz. Şartlar sizin bir “doğruluk abidesi” olmanıza neden oldu. Ancak siz bir abide değil, bir insandınız; bu önemli farkı görmezden gelmeniz yüzünden aşırıya kaçtınız.

BU HAYATTA YAPMANIZ GEREKENLER

1- Bu yaşamda ise çok farklı bir ortamdasınız. Anlamakta, kabul etmekte belki de büyük güçlük çekecek olsanız da yapmanız (öğrenmeniz) gereken en büyük kavram ve eylem “çevrenizdeki herkes ve her şeye sevgi, şefkat göstermek ve imkan dahilindeki tüm kavram ve maddelerle onları beslemek” olacak!.. Hem de diğerlerini olduğu kadar, kendinizi de! Bu yaşamda insanları “düzeltmek” için sadece kurallar koymanın yeterli olmadığını, onlara sevgi ve şefkat göstermenin de yönlendirici sayılacağını bilmeniz şart. Beslemek adlı yüceltici ve kutsal kavramı anlayamayabilirsiniz, ya da kimliğinizde yorumlayamayabilirsiniz. O zaman odaklanmanız gereken kavram “karşılıksız vermek” olmalıdır. Önceki yaşamınızda büyük olasılıkla erkektiniz; bu konuda biraz fazla ileri giderek erkek cinsinin en sert (saldırgan değil; değişmez ve katı) yanlarını taşımaktaydınız; bu yüzden bu hayatta besleme ve şefkat benzeri niteliklerin değerini öğrenmeniz kadar bunları istek ve inançla üstlenmeniz gereği sizi zorlayacak olabilir.

2- Besleme kavramından sonra dikkatinizi vermeniz gereken kavram “relax” olmaktır! Rahatlamak, gevşeklik; gerek kimlik, gerek çevre açısından… Yaşadığınız ortam, hayat standartlarınız, ilişkileriniz hep hafif, dinlendirici ve hatta gevşek olmalı. Dahası, sizi bu yüzden eleştirecek olan sosyal kuralları fazla ciddiye de almamanız gerek. Rahatlığı sadece içinizde ve hayatınızda oluşturmakla kalmamalısınız; ailenizin ve en yakınlarınızın da rahat olması bu hayatta sizin görevinizdir. (“Görev” sözcüğünün kullanılma nedeni, eski bir görev insanı olarak sizi bu -size çok yakın olmayan- kavrama yöneltmektir!) Yani beslemeyi, rahatlatmayı, gevşemeyi, gevşetmeyi; böylece sıcak bir ortamda hem yaşamayı hem de yaratmayı öğrenmelisiniz. Söz konusu değişimi (ya da gelişimi) yaratmak için öncelikle “işin ucunu bırakmak” gereğini kabul etmelisiniz. Boşalmak… Kasmamak… Doğallık… İçgüdülere yakınlık… Onları aktive etmek yeniden…

3- Anlayıp üstlenmeniz gerekli son kavram duygulardır! Yani duygusal tamlık, duygulara saygı, duyguları uyandırma, hayata duygusal açıdan bakma… Duygu sözcüğü ne yazık ki dilimizde çok verimli kullanılmıyor; duygu derken kastedilen sadece hisler değildir. Hisleriniz kadar beş duyunuzu da canlandırmaya veya geliştirmeye önem vermelisiniz. Yengeç kuzey nodu bu gelişim için çok uygun ve yardımcı bir yer, görüşümüze göre enkarnasyon gerçeğinin en verimli kullanılacağı konumdur.

BU HAYATTA YAPMAMANIZ GEREKENLER

Öncelikle, önceki hayatınızdaki gibi mükemmel olmayan şeylere tahammül edememe huyundan kurtulmanız gerek. Doğada (dünyada, evrende) mutlak simetri olmadığı gibi, mutlak siyah ya da beyaz bulunmaz. Yetersiz ve eksik sandığınız pek çok şey içinde, derininde bir değer taşıyabilir. O değeri görüp ortaya çıkartmak, ona saygı duymak ve onun da bir üstünlüğü olduğunu fark edebilmek farklı bir erdem ve üstünlüktür. Evrende “düzen” adlı kavramın olmadığını, anaerkil ezoterizme göre bu gerçeğin -doğallığı lanetlemek ve insanları gerçeklerine yabancılaştırarak tutsak etmek için- Şeytan (ya da negatif enerji) tarafından lanetlendiğini ve adına “kaos” dendiğini biliyor muydunuz?

Düzensiz veya hatalı, hatta zararlı şeyleri rafine etmeye, düzeltmeye ve geliştirmeye çalışmak güzel bir eylemdir; ancak siz bu olumlu davranışı “her şeyi kontrol etmeye çalışarak” yapmamalısınız. Bazen başkalarına dayanmanın, yardım almanın değerini görmeniz, “tek kişilik ordu” olma özlemini taşımamanız da şarttır. Kuralları, düsturları, kısıtlayıcı planlar ve daha önemlisi “başarının sadece böyle gelmeyeceğini”, kimi zaman rahatlamanın da güzel sonuçlar yaratabileceğini kabul edemezseniz daha bu konuma uzun süre gelmeniz gerekebilir. Artık doğru ve düzgün olmak adına özgürlüğünüz feda etmemeli, kimseden de bunu beklememelisiniz.

Başarılı olmak herkes için önemlidir; ama başarı elde etmek adına aşırı sıkıntıya girmekte büyük bir mantık hatası vardır. Başarı adlı kavramı sadece “elde etmek” adına kovalamamalısınız. Getireceği duygular “rahatlık ve mutluluk” olmayınca başarının fazla anlamı yoktur. Bu yaşamda başarıyı unutun. Biraz başkalarını -belki de başarılı olmaları için- rahatlatmayı, onlara vermeyi, onları desteklemeyi deneyin. Sosyal ortamları artık önemsemeyin; bu hayatınızda aileniz en önemli sosyal ortamdır. Ödülleri, alkışları, maddesel kazançları, etiketleri, şan ve şeref çağrıştıran pozisyonları kovalamak size zarar verecek.

Siz bu hayata en büyük ödülün mutlu ettiğiniz kişinin şükran dolu bakışı olduğunu bilmek adına geldiniz.

Önceden değinildiği gibi bu konum hayli zorlu sayılsa da, varlığın nedeni olan “iyi bir insan olmak” şeklinde özetlenecek konuma (ki, gerçek anlamı ile mutlu olmanın biricik, yegane, tek yoludur) en fazla yaklaştıran seçkin bir yaşam sunar.

PRATİK ÖNERİLER

Sizin için ideal meslekler ruhsallık ve besleme ilgili konumlar içeren görevlerdir:

Hemşirelik/hasta bakıcılık, çocuklarla ve çocuk bakımı ile ilgili işler, kadınsanız yuvalarda çalışmak veya annelik konumu ile ilgili herhangi bir iş, psikolojik destek vermek, eğilim ve yeteneğiniz varsa sanat dalları, yoksa modacılık, dekoratörlük, ev ile ilgili işler (temizlik işleri, kahyalık, otelcilik), bahçe ile ilgili işler bunlar arasında sayılabilir. Bu konular çekici gelmiyorsa ve kadınsanız çocuk sahibi olma (hatta çok sayıda çocuk sahibi olma) ve iyi bir anne olmaya çalışmak enkarnasyon sürecinde size sınıf atlatabilir ve cennetin kapısını kolayca açabilir. Erkekseniz, eşinize çocuk bakımında yardımcı olmayı deneyebilir ve bundan hoşlanmaya çabalayabilirsiniz. Daha da basite indirgemek ve hedefleri kolaylaştırmak gerekirse ev ortamından hoşlanmayı, evde olmayı sevmeyi ve evinizi güzelleştirip rahatlatmayı denemek sizin talihinizi açacak ve aşk ilişkilerinizde başarı kadar daha birçok farklı alanda da başarıya yardımcı olacaktır.

SONUÇ

Kabul edin: Eski hayatınız sona erdi. Önünüzde ilerlemek adına farklı bir yol var ve yolun sonunda mutluluk, denge, doyum, güvenlik sizi bekliyor. Artık başkalarına dayanmaktan ve başkalarının size dayanmasından korkmamanız ve bunun gerisindeki güzellikleri hissetmeniz lazım. Yaralanabilir bir insansınız bu yaşamda, bir süper kahraman değil. Korkabilirsiniz, güvensizlik hissedebilirsiniz ve bu konularda sevgiden, sevilmekten ve sevmekten yardım isteyebilirsiniz. Artık hırs ve tutku değil, içgüdü ve his var. Şefkat, kucaklama, sevecenlik, aile, geniş aileler, paylaşma benzeri kavramlar -eğer onlarla kaynaşabilirseniz- size yepyeni şeyler öğretecek, sizi zenginleştirecek ve inanamayacağınız kadar farklı diyarlara taşıyacaklardır. Siz önceki hayatınızda cesur biriydiniz; bu durum da, bu güzel kavramlardan korkmamayı sağlayacak -geçmiş yaşamlardan getirdiğiniz- yeterli cesaretiniz olduğunu göstermektedir.ANA SAYFA    |    Sorular    |    Astroloji    |    Kuantum    |    Makaleler    |    Filmlerimiz    |    İletişim

Dizayn: JANUS722.com    |    © 2015 -