JANUS'un
ASTROLOJİ KİTABI

230 sayfa - 12TL.

İNCELEYİN!

SİTEYE ÜYE OLUN
Güncellemeleri hemen haber alın,
üyelere özel sayfalara girin.
ÜYE GİRİŞİ

BU SAYFAYI PAYLAŞIN! >>DARK MOON LILITH

Dark Moon Lilith Nedir?     |     Dark Moon Lilith Yorumları     |     Dark Moon Lilith'inizi Bulun!

DARK MOON LİLİTH NEDİR?

1- Lilith Kimdir ya da Nedir?    |    2- Lilith’in Var Edilme Nedeni Nedir?    |    3- Astroloji Gerçekte Nedir?
4- Neden Adı "Dark Moon"dur?    |    5- Dark Moon Neyi Göstermektedir?    |    6- Astrolojik Dark Moon Neresidir?

Yazı:

1 - Lilith Kimdir, ya da Nedir?

Dark Moon’un astrolojik anlamına girmeden önce yazı dizimize Lilith’i ezoterizm ortamında tanımakla başlayalım… Böylece ilerdeki bölümlerde yapılacak astrolojik Dark Moon yorumlar daha iyi anlaşılacaktır.

Batılı çağdaş astrologların, hatta kadın astrologların, hatta-hatta feminist astrologların Lilith yorumları üreterek Lilith’i temize çıkarmaya uğraşmaları gerçekten trajikomiktir; çünkü bu yaklaşım Lilith diye bir kimliğin (gerçeğin) varlığını kabul etmek anlamındadır. Oysa Lilith, Yahudilik ezoterizminde yaratılmıştır. Bu nedenle Lilith’i savunmak, Yahudilik ezoterizminin gerçeklerden söz ettiğini kabul etmek anlamındadır.

Kabala’nın kutsal kitabı Zohar’ göre Yaratılış sırasında Havva, Adem’e boyun eğerken, Lilith adlı bir diğer eş Adem’e -onunla eşit olduğunu öne sürerek- baş kaldırmıştır.

Altını önemle çizmek isterim: Lilith baş kaldırdığına göre ortada baş kaldırılması gereken, erkekegemen ve lider bir Adem var demektir. Yani Lilith ve Havva ikilemini kabul edip Lilith’den yana tavır koymak, aslında evren ilk kurulduğunda erkeğin liderliğini kabul etmek anlamındadır!

Oysa evrende hakim bir erkek modeli yoktur. Anaerkiye göre “dişi ve erkek” olarak bölünmüş tamlık, yine de ortaklaşa çalışarak makroyu da bir arada tutmakta, parçalanmaya karşı koymakta, tehlikleyi "bölünme" düzeyinde durdurmaktadırlar.

Lilith diye lanetlenen sadece Yakın Doğu’da yer alan Nabatlar benzeri -tarihe uygarlıkları ile geçmiş- anaerkil krallıkların seksi kutsayan Ana Tanrıçalarıdır. Bunlar Lilith’e atfedilen özellikler benzeri ne karanlıktırlar, ne baştan çıkarıcıdırlar, ne de şeytani şekilde seksidirler. (Zaten “Şeytani şekilde seksi” demek ilk adımda seksi şeytan tekeline vermektir.) Söz edilen tanrıçaların (hatta tanrıların) TÜMÜ tahıl, tarım, deniz vb. tanrıçalarıdır, sıcak kimliklerdir, yıkıcı hiç bir mitleri yoktur; insanları hataları için cezalandırdıkları, onlara ürkütücü felaketler gönderdikleri duyulmuş şey değildir. Ama evet; tapımlarında ve mitlerinde seksi onurlandırırlar.

Aslında daha da derine inersek Kabala’nın Lilith adı altında sunduğu kavramın evrende serbest dolaşan bir vibrasyon olduğu noktasına geliriz. Sığ bir bakış açısı ile “seks” olarak da nitelenebilecek olan o vibrasyon makrokozmos var olurken (yani bölünürken, dalga fonksiyonu parçacık olarak çökerken) öncel evrenden arta kalan, ya da yeni yapıya sızabilen bir frekanstır. Öncel evrenin -maddeleşmiş bilincimizin iletişim organı beynimiz tarafından tam olarak algılanamayacak- pozitif gerçeklerini taşır. Beynimiz onu kısıtlı şekilde “haz ve/veya doyum” biçiminde algılar. O gerçekte “sonunda doyuma vardıran yaşamak enerjisi”dir.

Doğrudur, bu vibrasyon (ya da enerji) seks ile ilgilidir; ancak Coitus sırasında (örneğin tecavüz de bir coitus’tur) tezahür olmayacağı gibi, bilinçte -kişiye heyecan, neşe, coşku ve yaşama isteği verebilecek- bir “bakışma” sırasında aktifleşebilir. Bir sanatçı yapıtlarını onu serbest bırakmak için üretebilir; bir sporcu onu boşaltmak için antrenman yapıyor olabilir; aseküel yaşadığını sanan birçok kişi onunla içli dışlı, çok eşli olan bir diğeri onu henüz tanımamış sayılabilir. Ama hala de karşılıklı tatmine dayalı sekste (hatta bu ortama yöneliş sürecinde) büyük bir güçle vardır. (Çünkü karşılıklı tatmine dayalı seks, bölünmüş bütünlüğün, androgynous’un1 geçici olsa da yeniden tamlaşma anıdır. O anda ayrı düştüğümüz öncel evren ile kontak sağlanmaktadır.)

O frekansı yoğunlukla taşıyan bilinçler (sistemimiz tarafından teatral biçimde “seçilmişler” olarak nitelenen bilinçler) doğum esnasında negatif etki alabilmektedirler. Bu gerçek mitlere “Lilith'in Adem’e boyun eğmediği için lanetlendiği ve her gün 1000 çocuğunun kutsal melekler tarafından öldürüleceği” şeklinde geçmiştir.

O frekans yeni doğmuş bebeklerde son derece aktiftir. Oysa kültür onu yok etmeye veya gömmeye odaklıdır. Bu gerçek Yahudi kültüründe "Lilith'in yeni doğmuş bebeklerin yanına yaklaştığı, onları gıdıkladığı, güldürdüğü, hatta uyardığı" biçiminde sunulmuştur. Bu yüzden durduk yerde gülmeye başlayan bebekler olunca Yahudi annelere Lilith’in geldiği anlayıp bebeğin burnuna vurmaları ve “Defol git” demeleri zorunlu hale getirilmiştir.

Ana Tanrıça’nın lanetlenen hali olduğu için Lilith hala da bir annedir… ama geleneksel değildir. “Kutsal (aseksüel) annelik” şeklinde empoze edilen her bağa karşı çıkar. Bu yanı ise mitlere “kundağa konmayan bebekleri hasta ettiği” şeklinde yansımıştır.

Özetle; 722 sisteminde öncelikle bu Lilith “masalları” bir kenara bırakılmakta; Lilith noktası olarak sunulan astrolojik konumun yorumları bu aspektten bakılarak yapılmaktadır.DİP NOTLAR

Bu konuda bilgi edinmek adına 722 RAKAMININ SIRLARI Bölüm 2: ANDROGYNOUS EFSANESİ adlı yazımı okuyabilirsiniz.


ANA SAYFA    |    Sorular    |    Astroloji    |    Kuantum    |    Ezoterizm    |    Filmlerimiz    |    İletişim

Dizayn: JANUS722.com    |    © 2015 -